Wydarzenia
Wydarzenia 2012/2013
Półkolonie 2013
W dniach od 1 do 5 lipca 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudołtowicach mieli okazję uczestniczyć w półkoloniach.
Dla uczestników półkolonii zorganizowane zostały różnorodne atrakcje. Podczas pierwszego dnia uczniowie poznawali swoją okolicę podczas podchodów. W drugi dzień półkoloniści udali się na basen do Goczałkowic, gdzie oddali się wodnemu szaleństwu. W kolejnych dniach półkolonii zostały zorganizowane wycieczki do Ustronia, Warowni Pszczyńskich Rycerzy oraz do Wisły.
W Ustroniu podopieczni udali się do Parku Leśnych Niespodzianek. Mieli okazję do podziwiania i karmienia zwierząt w ich naturalnym środowisku. Uczniowie uczestniczyli także w pokazie ptaków drapieżnych, po którym skorzystali z zabaw ruchowych na placu zabaw.
W czwarty dzień półkolonii na terenie Warowni Pszczyńskich Rycerzy uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat strojów epoki średniowiecza, życia rycerzy, a także skorzystali z możliwości upieczenia własnego chlebka i strzelania z łuku.
Ostatni dzień półkolonii 2013 odbył się Wiśle. Po krótkim spacerze i zabawach ruchowych na placu zabaw dzieci udały się do Muzeum Beskidzkiego, gdzie dowiedziały się jak wyglądało życie górali w dawnych czasach.
Dyrekcja Szkoły, opiekunowie oraz uczestnicy dziękują wszystkim sponsorom i dobrodziejom, którzy swoim wsparciem umożliwili urozmaicenie zajęć i czasu podczas tegorocznych półkolonii. Opracowała Magdalena Peła
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.
29 czerwca nadszedł długo oczekiwany dzień zakończenia roku szkolnego. Rozpoczęła go Msza Św. w parafii Św. Marcina w Ćwiklicach. Potem uczniowie spotkali się w szkole. Rozpoczęła się akademia przygotowana przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawcy – p. M. Wajsa.
Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk, która podziękowała uczniom i ich rodzicom za pracę w mijającym roku szkolnym. Potem nadszedł czas na wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem.
Na koniec uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami, aby otrzymać pozostałe świadectwa. Nadeszły wyczekiwane i zasłużone wakacje. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!
Pożegnanie szkoły przez klasę VI.
Uczniowie klasy VI zaprosili nauczycieli i pracowników szkoły oraz swoich rodziców na uroczyste pożegnanie szkoły. Impreza miała miejsce dnia 26 czerwca i została przygotowana pod kierunkiem wychowawczyni – Sylwii Kościelny. Dekoracje powstały pod okiem p. Bogusławy Rudzińskiej, a piosenki śpiewane w programie uczniowie ćwiczyli z p. Joanną Niesyto. Na początku imprezy został przekazany sztandar szkoły nowemu pocztowi. Później miało miejsce uroczyste ślubowanie absolwentów. Następnie uczniowie wierszem i piosenką złożyli podziękowania rodzicom i nauczycielom. Wręczyli kwiaty i samodzielnie wykonane karty okolicznościowe. Z kolei głos zabrała pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk, która w ciepłych słowach dziękowała uczniom i ich rodzicom za wkład w życie szkoły. Wręczyła każdemu szóstoklasiście okolicznościowe pamiątki ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody za osiągnięcia – np. 100% frekwencji. Tytuł „Absolwenta Roku 2013” przypadł Katarzynie Galoch. Kolejnym punktem była ostatni występ artystyczny uczniów, który dostarczył zebranym wielu emocji.
Jednak nie był to koniec atrakcji tego popołudnia. Bowiem dla szóstoklasistów swój program przygotowali uczniowie klasy V. Pod okiem wychowawcy – p. M. Wajsa – zaprezentowali składankę piosenek charakteryzujących uczniów klasy VI. To szczególne pożegnanie wywołało sporo śmiechu, ale i też wzruszenia.
Następnie uczniowie i nauczyciele udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mieli również czas na wspólną zabawę.
Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Ojcowskiego Parku Narodowego.
W dniach 17-18 czerwca br. klasy IV –VI wraz z opiekunami: J. Niesyto, M. Wajsem, S. Kościelny, E. Konieczny spędziły czas na poznawaniu Ojcowskiego Parku Narodowego.
W pierwszym dniu wycieczki uczniowie udali się najpierw do Pieskowej Skały, gdzie podziwiali słynną Maczugę Herkulesa oraz zapoznali się z historią tutejszego zamku. Następnie przejechali do Ojcowa, by udać się na pieszą wędrówkę, której celem była Jaskinia Łokietka. Później wrócili do Ojcowa, a stamtąd udali się do ośrodka w Woli Kalinowskiej. Po zakwaterowaniu był czas na rozgrywki sportowe – piłkę nożną i siatkówkę. Wieczorem urządzono pieczenie kiełbasek na grillu.
Kolejny dzień wycieczki to czas takich atrakcji jak zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej oraz udział w zajęciach wspinaczkowych „Mali alpiniści”. Pod okiem instruktorów uczniowie próbowali swoich sił na dwóch ściankach wspinaczkowych oraz zjeździe kolejką.
W godzinach popołudniowych uczniowie wrócili do Rudołtowic. Wycieczka była udana, nie tylko dzięki sprzyjającej aurze, ale przede wszystkim pod względem dopisujących humorów i wielu wrażeń, których dostarczyła.
Opracowała Sylwia Kościelny
W sobotę, 8 czerwca 2013 r. miał w naszej szkole miejsce piknik z okazji Dnia Rodziny. Przygotowany przez pracowników szkoły i rodziców obfitował w atrakcje. Na szkolnym korytarzu mamy przygotowały słodki poczęstunek i napoje, można było także skosztować grillowanej kiełbasy.
Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk. Powitała wszystkich zebranych, a następnie złożyła podziękowanie Radzie Rodziców oraz wszystkim rodzicom za całoroczną pracę i pomoc w organizacji życia naszej szkoły. Kwiaty były symbolem wdzięczności dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników za okazane wsparcie.
Następnie zebrani goście mogli obejrzeć występy uczniów szkoły. Najpierw w krótkim programie zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Rodzice mogli zobaczyć scenkę przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem p. Bogusławy Rudzińskiej na spotkanie z autorem książek dla dzieci młodzieży – Pawłem Beręsewiczem. Tym razem w roli narratora wystąpiła pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk.
Z kolei uczniowie klas I – III pokazali przedstawienie związane tematycznie z Dniem Matki
i Ojca. Pod kierunkiem wychowawczyń – pani Katarzyny Michniok-Hyła, Doroty Psik i Aleksandry Szromek przygotowali wiersze i piosenki oraz życzenia dla rodziców..Kolejnym punktem obchodów Dnia Rodziny były rodzinne potyczki sprawnościowe opracowane przez p. Mateusza Wajsa. Nauczyciele przygotowali stanowiska do gier i zabaw, w których mogły uczestniczyć dwuosobowe rodzinne drużyny. Na każdym z nich zdobywano punkty, a na najbardziej walecznych i wytrwałych czekały nagrody. W ciągu całej imprezy działało także stanowisko malowania twarzy dzieciom. Piknik uatrakcyjnił pokaz sprzętu strażackiego z OSP Rudołtowice.
Ostatnia atrakcją dnia były zawody w międzyklasowym przeciąganiu liny przez mamy. Przedstawicielki każdego z oddziałów walczyły o tytuł zwyciężczyń. Najlepsze okazały się mamy uczniów klasy VI, które w nagrodę otrzymały nietypowe trofeum – puchar wykonany z arbuza. Zwyciężczynie postanowiły przekazać słodki laur swoim dzieciom.
Mimo, że pogoda nie rozpieszczała w tym dniu, można śmiało powiedzieć, że impreza była udana. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i pracownicy szkoły kierują serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji pikniku. Opracowała Sylwia Kościelny
29 maja 2013 r. w naszej szkole miał miejsce próbny alarm przeciwpożarowy. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przećwiczyli ewakuację z budynku. Celem było przypomnienie dróg ewakuacyjnych w razie niebezpieczeństwa, sprawne i szybkie opuszczenie szkoły. Wszyscy zebrali się na placu przed OSP Rudołtowice. Strażacy przypomnieli zasady ewakuacji, a następnie pokazali ćwiczenia akcji ratunkowej w szkole – pomoc poszkodowanemu w pożarze, podawanie tlenu i pierwszą pomoc. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć wóz strażacki od środka i popatrzeć na ćwiczenia gaszenia pożaru.24.05.2013 r.Zebranie dla rodziców dzieci, które w nowym roku szkolnym będą uczęszczać do Oddziału Przedszkolnego
23.05.2013 r. Obchody Dnia Matki w Oddziale Przedszkolnym.
21.05.2013 r. Uczniowie klasy 3 biorą udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów.
17.05.2013 r.Spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem
W dniu 16 maja 2013 roku do naszej szkoły zawitał wyjątkowy gość, pan Paweł Beręsewicz. Jest on autorem licznych opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci oraz laureatem wielu nagród literackich. W swoim dorobku pisarskim ma około 20 książek m. in.: „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „Lalki Dorotki” i cztery części opowiadań „O Ciumkach”.
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom promującej codzienne głośne czytanie. Uczestnikami tej interesującej imprezy byli wszyscy uczniowie oraz rodzice, którzy skorzystali z zaproszenia.
Spotkanie rozpoczęło się od występu uczniów klasy II i piosenki „Chcę być dorosły.” Później zobaczyliśmy interpretację opowiadania o nauczycielce Natalii. W główną rolę wcieliła się Agnieszka Bilnicka, jej uczniów odegrała klasa druga, a narrację przeczytał sam autor. Występ zakończyła piosenka „Kim zostanę gdy dorosnę?’ brawurowo odśpiewana przez Justynę Orzanę w towarzystwie szkolnego chórku.
Paweł Beręsewicz okazał się ciekawym i bardzo zabawnym człowiekiem. Do Rudołtowic przyjechał samochodem z rowerem na dachu i z ogromną, ciężką torbą pełną książek.
Autor na początku spotkania zapytał dzieci, jaki zawód wykonywał, zanim zajął się pisaniem książek. Uczniowie myśleli, że Paweł Beręsewicz był bokserem albo policjantem. Okazało się jednak, że był najniebezpieczniejszym, najstraszniejszym i najbardziej wymagającym… nauczycielem języka angielskiego.
Pisarzprzedstawił się też dzieciom jako tłumacz literatury anglojęzycznej i współautor wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Zachęcał do tego, by porozmawiać z nim po angielsku.
Podczas sympatycznej rozmowy przy „kawce i herbatce” z Arturem, Sebastianem i Marysią zaprezentował swoje książki, a przedstawiając ich bohaterów, oczywiście nie zdradził żadnego zakończenia.
Z przyjemnością odpowiadał również na pytania uczestników. Duże zaskoczenie wywołała odpowiedź na pytanie „Z jakiej książki, napisanej przez siebie, jest najbardziej dumny?” Autor przytulił wtedy książki i odparł, że są to jego dzieci i z każdej jest tak samo dumny. Podpowiedział też, że zabawne wierszowane odpowiedzi na pytania takie jak: „Dlaczego zaczął pan pisać?", „Czy pan jest bogaty?", „Co pan robi gdy pana dzieci są niegrzeczne” można znaleźć w książce „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”
W ramach podziękowania otrzymał medal przyjaciela szkoły, a na zakończenie rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek. Opracowała Bogusława Rudzińska
09.05.2013 r. Po raz kolejny jesteśmy organizatorami konkursu matematycznego: "Kogiel - Mogiel" dla uczniów kl. 4 szkół gminy Pszczyna. W konkursie udział wzięło 24 uczniów z 11 szkół podstawowych gminy Pszczyna. Pani Krystyna Żemła – organizatorka konkursu „Kogiel Mogiel” przygotowała zadania sprawdzające umiejętności i wiedzę najlepszych matematyków w gminie.
30.04.2013 r. Uroczysta akademia z okazji Święta 3 Maja i obchodów Święta Szkoły.
Klasy I i III pod kierunkiem wychowawczyń – pani Katarzyny Michniok-Hyła oraz Aleksandry Szromek przygotowały akademię z okazji Święta Szkoły. Przedstawienie poświęcone zostało szkolnej codzienności na wesoło. Natomiast klasa IV przygotowała ze swoją wychowawczynią panią Joanną Niesyto występ upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poznaliśmy okoliczności tego historycznego wydarzenia, uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki wspomagani przez zespól wokalny z klasy V i VI.
29.04.2013 r. Wycieczka: warsztaty przyrodniczo - ekologiczne - kl. IV - VI do Międzynarodowego Centrum edukacji Ekologicznej w Rogoźniku. Wyjazd zorganizowały panie Elżbieta Konieczny i Krystyna Żemła, opiekę sprawowali także wychowawcy klas V i VI. Uczniowie wzięli udział w zajęciach w terenie. Podzieleni zostali najpierw na dwie grupy. Potem uczestniczyli w lekcji badania czystości wody, obserwując w pobranych próbkach ilość i gatunki zwierząt. Drugie zajęcia miały miejsce w dawnym kamieniołomie i polegały na poszukiwaniu skamielin oraz minerałów. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Rogoźnika na .
23.04.2013 r. Wywiadówka dla rodziców.
22.04.2013 r. Obchody Dnia Ziemii. Klasy I - III udział w zajęciach przyrodniczych na terenie parku.
19 kwietnia 2013 r., na zaproszenie Stowarzyszenia Vege Inicjatywa, 30 uczestników koła plastycznego i przyrodniczego pojechało do Galerii BWA. Wizytę w Bielsku-Białej rozpoczęliśmy od zwiedzania pokonkursowej światowej wystawy pt. „Fotografia dzikiej przyrody”. Obejrzeliśmy 100 niesamowitych fotografii przedstawiających przyrodę w całej okazałości: piękną, fascynującą, zabawną, czasem przerażającą, zdominowaną przez cywilizację, ginącą. Za najlepsze zdjęcie tegorocznej edycji uznano obraz nurkujących pingwinów cesarskich „Władcy tryskających bąbelków”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się także dwie prace Polaków. Pierwsze zdjęcie wykonał Cezariusz Andrejczuk. Jego zdjęcie „Tańczące brzozy” zrobione zostało z okna jadącego pociągu, gdzieś na Podlasiu. Autor otrzymał wyróżnienie w kategorii „Botaniczne królestwa”. Drugie zdjęcie to praca naszego rówieśnika Bartka Kosińskiego, który zajął I miejsce w kategorii „Do 10 lat”. Jego zdjęcie wykonane zostało w Rezerwacie Przyrody Stawy Milickie. Przedstawia żurawie w locie, tuż po wschodzie słońca podczas gęstej mgły. By zrobić to zdjęcie Bartek spędził z tatą pięć dni w czatowni, usytuowanej na brzegu płytkiego stawu. Imponujące!
Zobaczyliśmy filmiki, których bohaterami były sympatyczne zwierzaki. Poznaliśmy zabawnego lisa Kajtka, inteligentną świnkę Pepę, rozbrykanego cielaczka Hope oraz dwa koniki Sobka i Ciastka, które na co dzień mieszkają w ćwiklickiej Przystani Ocalenie. Może uda nam się je kiedyś odwiedzić? Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zwierzętach. Kto był, ten na przykład wie dlaczego świnki taplają się w błocie i jak sprawdzić inteligencję u koni, kto nie był, niech żałuje.
Później odbijaliśmy szablony na pomarańczowych torbach ekologicznych. Każdy miał do wyboru jedno z czterech haseł razem z podobizną zwierzaka :
LIS NIE DO KLATKI PLIS!
KOŃ MA DŁUGIE NOGI, KAŻDEGO PRZEGONI.
ŚWINKI RYJEK DO CHRUMKANIA, ŚWINKA DO KOCHANIA.
GDY KRÓWKA SIĘ PASIE, NAJLEPIEJ MA SIĘ.
Na zakończenie pouczającego spotkania zostaliśmy poczęstowani pysznymi babeczkami czekoladowymi.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Vege Inicjatywa za zaproszenie na wystawę i zorganizowanie warsztatów, a Radzie Rodziców za dofinansowanie przejazdu autokarem.Opracowała Bogusława Rudzińska17.04.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.Udział w przedstawieniu profilaktycznym na temat zagrożeń płynących z Internetu "Offlajnowo"15.04.2013 r. Wyjazd uczniów kl. 0 - III do MDK-u w Czechowicach - Dziecicach na przedstawienie pt. "Świat Braci Grimm"14.04.2013 r. Ogólnopolski sprawdzian kompetencji dla uczniów kl. 3 z wydawnictwem OPERON05.04.2013 r. Spotkanie uczniów kl. 5 i 6 z uczniami GImnazjum nr 4 w Pszczynie05.04.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
04.04.2013 r. Ogólnopolski Sprawdzian uczniów klasy VI. Tuż po przerwie świątecznej z najważniejszym zadaniem tego roku szkolnego zmierzyła się klasa VI. Punktualnie o godzinie 9.00, podobnie jak we wszystkich szkołach Polski, rozpoczął się test kompetencji po szóstej klasie. Uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte poświęcone różnym tekstom kultury oraz zadania otwarte. Trzymamy kciuki z wyniki!
22.03.2013 r. Wyjazd uczniów kl. I - III do Radochy w Pszczynie.
21.03.2013 r. Apel z okazji Wielkanocy. Wiersze i piosenki, w wykonaniu uczniów kl. II, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. W trakcie występu była też mowa o symbolice i zwyczajach Świąt Wielkanocnych. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich dzieci słodki upominek.21.03.2013 r. Wyjazd dzieci z Oddziału przedszkolnego do Radochy w Pszczynie.
20.03.2013 r. Pokaz edukacyjny, dla uczniów klas I -VI, odbywający się w ramach bezpłatnego projektu Nauka Dla Każdego, realizowanego w całej Polsce. Zajęcia miały charakter interaktywny – tzn. uczyły dzieci poprzez doświadczanie, eksperymentowanie, zabawę. Dotyczyły takich nauk przyrodniczych, jak:
Fizyka - Potęga elektryczności, Ciśnienie! Co się stanie z balonem na Księżycu?
Biologia - Człowiek - co się w nim kryje?,
Chemia - Szaleństwo młodego chemika,
Matematyka: Gry i zabawy logiczne.14.03.2013 r. Wyjazd uczniów kl. VI do Planetarium w Chorzowie
08.03.2013 r. Klasowe obchody Dnia Kobiet08.03.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.07.03.2013 r. Zebranie dla rodziców dzieci, które w nowym roku szkolnym będą uczniami klasy I.
W środę 6 marca 2013 r. 27 uczniów naszej szkoły wyjechało pod opieką pani Joanny Niesyto i pani Bogusławy Rudzińskiej do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tradycyjnie w wycieczce wzięli udział wszyscy uczniowie klasy czwartej i dodatkowo chętni, uzdolnieni plastycznie, uczniowie z pozostałych klas. Podczas wyjazdu zwiedzali muzeum i wykonali szkice wnętrz zamkowych w ramach udziału we wstępnych eliminacjach konkursu plastycznego „Moja przygoda w Muzeum”.Na teren muzeum dostaliśmy się przez Bramę Wybrańców. Zamiast członków książęcej straży zamkowej, w tym dniu służbę na mostku pełnili Michał i Fabian. Po śniadaniu, na wewnętrznym dziedzińcu zamku, weszliśmy przez drzwi wejściowe do sieni przejazdowej. Niestety, nie witali nas książęcy lokaje, a jedynie pracownicy w kasie biletowej. W czasie gdy pani pobrała dla nas bezpłatny grupowy bilet, przebraliśmy buty na wygodniejsze. Na szczęście nikt nie zapomniał obuwia zmiennego, tylko panie musiały chodzić w ogromnych kapciach ochronnych. Gdybyśmy przyjechali powozem to zapewne zostałby odstawiony do powozowni, a konie do stajni. No cóż, przyjechaliśmy tylko autobusem, który czekał na parkingu. W szatni zostawiliśmy plecaki, kurtki, buty i z samymi szkicownikami oraz miękkimi poduszkami rozpoczęliśmy zwiedzanie wnętrz. Podczas spotkania z przewodnikiem i lekcji muzealnej poznaliśmy zasady udziału w konkursie i ekspozycje muzealne. Obecnie najciekawszą wystawą są odtworzone wnętrza z początku XX wieku, pokazujące jak mieszkali i żyli dawni właściciele pszczyńskiego zamku. Szczególnie zainteresowała nas informacja o drzwiach, ukrytych w boazerii, połączonych z tajnym przejściem w ścianie. Chłopcy najwięcej czasu spędzili w zbrojowni podziwiając europejskie i orientalne uzbrojenie. Do wielokrotnych powrotów w to miejsce nie zraziło ich nawet to, że można było dostać się tam tylko długimi krętymi szkodami, biegnącymi przez wszystkie kondygnacje budynku. Również dziewczyny podziwiały księcia za jego pasję i z uznaniem spoglądały na liczne trofea myśliwskie, wśród których znajdują się kieł słonia i rogi nosorożca. Najchętniej jednak powracały na I piętro by wykonać szkice prywatnych apartamentów pani i pana domu. Podczas krótkiego przystanku przy spreparowanym żubrze dowiedzieliśmy się, że urodzony w Puszczy Białowieskiej żubr Kader „grał” kiedyś w filmie. Trudno opisać wszystko co widzieliśmy, jedynie bolące nas nogi, które nie przywykły do takiego długiego chodzenia mogą świadczyć o tym, ile wnętrz zwiedziliśmy. Nasz pobyt zakończyliśmy spacerem po parku zamkowym, podczas którego zwróciliśmy uwagę na stajnie książęce, herbaciarnię i lodownie. Nie zabrakło też stałego punktu wycieczek do Pszczyny czyli dokarmiania wygłodniałych po zimie kaczek. Przed powrotem do autobusu udaliśmy się z wizytą na Kukułcze Wzgórze, gdzie znajduje się rodzinny grobowiec ostatnich władców Pszczyny. Oczyściliśmy to miejsce ze śmieci, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za zmarłych. Byli wśród nas tacy, który odwiedzili Muzeum Zamkowe w Pszczynie po raz pierwszy, choć znajduje się ono tak blisko naszego miejsca zamieszkania. A przecież ze względu na oryginalne wyposażenie i meble zaliczane jest do jednego z najcenniejszych zabytków tego typu architektury w Polsce. Rekordziści zwiedzali muzeum po raz czwarty, ale jak zgodnie twierdzą dzięki każdej takiej wizycie mogą dowiedzieć się czegoś nowego. Tylko przy tej okazji mogą przyjrzeć się z bliska szkicowanym wnętrzom. Na pewno wybierzemy się na wycieczkę za rok, bo ogromną przyjemność sprawia nam przebywanie w tak pięknych i oryginalnych wnętrzach. Opracowała Bogusława Rudzińska
01.03.2013 r. Spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej.25.02.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
08.02.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów, bezpieczeństwo w czasie ferii.
07.02.2013 r. - bal karnawałowy uczniów naszej szkoły oraz tłusty czwartek.
28.01.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach, a organizowana jest przez uczniów klas 0 – III wraz z wychowawczyniami: p. Anną Dobry, p. Katarzyną Michniok - Hyła, p. Dorotą Psik i p. Aleksandrą Szromek.
W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 29 stycznia 2013 r. w Sali OSP w Rudołtowicach. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.
Jak głosi jedna z sentencji Gustawa Flauberta: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” – realizując to szlachetne przesłanie, uczniowie klas I-III oraz Oddziału 0 zaprosili na wtorkowe popołudnie babcie i dziadków. Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków przybyło aż 120 babć i dziadków. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Katarzyna Wybrańczyk, składając serdeczne życzenia.W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, śpiewano piosenki oraz pokazano tańce. Warto zaznaczyć, że każdy z uczniów klas młodszych wziął czynny udział w akademii. Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom laurki i upominki. O tym, jak bardzo podobały się występy, może świadczyć fakt, że niemal przez całą uroczystość seniorzy wykonywali zdjęcia swoim pociechom. Całości dopełnił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów. W tym miejscu pragniemy im serdecznie podziękować za okazaną pomoc.Jeszcze raz dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przyjęcie zaproszenia, a w imieniu wnucząt – za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. Opracowała: Aleksandra Szromek
23.01.2013 r. Zebranie rodziców połaczone z wywiadówką za I półrocze roku szk. 2012/2013.
21.01.2013 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
10.01.2013 r. Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I.
10.01.2013 r. Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z wyd. OPERON.
08.01.2013 r. Wyjazd uczniów kl. IV - VI do kina na film pt.: "Hobbit".
21.12.2012 r. Szkolny konkurs kolęd i pastorałek oraz klasowe wigilie
17.12.2012 r. Jasełka - impreza środowiskowa
17.12.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
07.12.2012 r. Wyjazd uczniów kl. I - III i dzieci z OP do kina Nna film pt.: "Niko ratuje brata".
05.12.2012 r. Miołaj - impreza środowiskowa.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na spotkanie z Mikołajem. W Sali OSP Rudołtowice obejrzeli spektakl pt. „Przygody wilka i zająca”, a następnie zostali obdarowani słodkimi upominkami. Imprezę zorganizowała Rada Rodziców przy SP nr 8 oraz Sołtys Rudołtowic p. Andrzej Kątny. Następnego dnia uczniowie otrzymali dodatkowo słodkości od Rady Sołeckiej.
05.12.2012 r. Warsztaty ekologiczne z Fundacją Arka dla młodszych klas.
03.12.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
30.11.2012 r. Zabawa andrzejkowa dla uczniów kl. I- III.
30.11.2012 r. Udział uczniów wprelekcji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na terenach wiejskich".
29.11.2012 r. Zabawa Andrzejkowa dla uczniów kl. IV - VI
27.11.2012 r. Jesteśmy organizatorami Gminnego konkursu "Złote pióro"
IV edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego "Złote Pióro" zorganizowana wspólnie przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Żołnierzy Września w Ćwiklicach i Szkołę Podstawową nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach. Organizatorkami konkursu były mgr Iwona Wojtala oraz mgr Sylwia Kościelny.
W rywalizacji wzięło udział 14 pszczyńskich szkół, a zadania rozwiązywało 28 uczniów. Uczestnicy zmagali się z zadaniami ze znajomości zasad ortografii i interpunkcji. Najlepszymi okazali się: Izabela Tomanek z SP nr 7 w Ćwiklicach(I miejsce "Złote Pióro"), Maurycy Piecha z SP nr 4 w Pszczynie (II miejsce "Srebrne Pióro") i Karolina Kania z SP nr 2 w Pszczynie (III miejsce "Brązowe Pióro").Organizatorzy konkursu dziękują za liczne przybycie uczniów, miłą atmosferę i pomoc w pracy komisji nauczycielkom ze szkół gminy Pszczyna.
15.11.2012 r. Wywiadówka śródokresowa.
12.11.2012 r. Akademia z okazji Święta Niepodległości.
Uczniowie naszej szkoły rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcili uroczystą akademią. Wszyscy ubrali tego dnia strój galowy, aby podkreślić wagę święta. Klasa IV pod kierunkiem wychowawczyni p. Joanny Niesyto oraz p. Elżbiety Konieczny przygotowała ciekawy program. Ważne, ale trudne treści historyczne wytłumaczył sam… Józef Piłsudski, który zszedł z pomnika i opowiadał o wydarzeniach poprzedzających odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Uroczystość wzbogaciły także pieśni w wykonaniu uczniów klasy IV i zespołu wokalnego.
09.11.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
09.11.2012 r. Udział kl. VI w Wojewódzkim konkursie przedmiotowym z matematyki z elementami przyrody.
08.11.2012 r. Udział kl. VI w Wojewódzkim konkursie przedmiotowym z j. polskiego z elementami historii.
07.11.2012 r. Próbny alarm PPŻ.
05.11.2012 r. Pasowanie uczniów kl. I.
26.10.2012 r. Wyjazd uczniów kl. I - III i dzieci z OP do MDK w Czechowicach na przedstawienie pt.: "Śpiąca królewna"
24.10. 2012 r. Fotograf
22.10.2012 r. Udział uczniów w lekcji muzyki "Instrumenty perkusyjne", zorganizowanej przez zespół "Kontra".
W tym dniu odwiedziła naszą szkołę zaprzyjaźniony zespół muzyczny. Kolejna wizyta poświęcona była tym razem instrumentom perkusyjnym. Uczniowie poznawali instrumenty, słuchali utworów na nich wykonywanych. Atmosfera podczas lekcji była wesoła, uczniowie jak zwykle świetnie się bawili. Wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest nie tylko przyjemna , ale i skuteczniejsza. Dla najbardziej uważnych ciekawą atrakcją była możliwość występu razem z muzykami.
19.10.2012 r. Spotkanie uczniów klas młodszych z Policjantem.
18.10.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
17.10.2012 r. Wycieczka uczniów kl. VI "Szlakiem drewnianch kościółków".
15.10.2012 r. Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W Dniu Nauczyciela, jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, uczniowie klasy VI zaprosili do obejrzenia przedstawienia, podczas którego podziękowali nauczycielom za ich wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy i wychowanie. Gośćmi oprócz nauczycieli i pracowników szkoły były także emerytowane nauczycielki. W programie słowno-muzycznym oprócz klasy VI zaprezentował się zespół wokalny oraz uczennice kl. V. Młodzi artyści przygotowali się pod kierunkiem p. S. Kościelny i J. Niesyto. O oprawę plastyczna zadbała p. B. Rudzińska.
Wszyscy doskonale wiedzą, że wykonywanie zawodu nauczyciela wymaga nie lada odwagi. Stawienie czoła niespokojnym, energicznym, a czasem i trochę nieznośnym młodym ludziom – to duże wyzwanie. W programie artystycznym nie brakło więc słów podziękowań, ale i przeprosin za „szkolne grzeszki”, a cytat z jednego z wierszy:
"Dziękujemy, jak każdego roku! Z każdym rokiem bardziej i goręcej, bo to dzięki Wam, Nauczyciele,
wiemy i rozumiemy z każdą lekcją coraz więcej".znalazł się na okolicznościowych kartkach przygotowanych przez uczniów. Wyrazem wdzięczności były także kwiaty.Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, cierpliwości i wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów złożył Samorząd Szkolny oraz Przedstawicielka Rady Rodziców – p. Joanna Skrzypczyk. Opracowała Sylwia Kościelny
08.10.2012 r. Warsztaty ekologiczne Fundacji ekologicznej Arka z Bielska - Białej " Z Ekomobilem Jeżowóz".
Klasy IV-VI wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez współpracującą z naszą szkołą Fundacją ARKA. Uczniowie w ciekawy i niekonwencjonalny sposób poznawali przyrodę. Zajęcia zorganizowała pani E. Konieczny.
01.10.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
01.10.2012 r. Klasowe obchody Dnia Chłopaka.
18.09.2012 r. Akcja "Sprzątanie Świata".
21.09.2012 r. Apel: bieżące sprawy szkolne, osiągnięcia uczniów.
17.09.2012 r. Zebranie rodziców połączone z wywiadówką.
03.09.2012 r. - Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Tradycyjnie już rok szkolny 2012/2013 w Szkole Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki w Rudołtowicach rozpoczął się Mszą Świętą w Parafii p.w. Św. Marcina w Ćwiklicach. Około godziny 9.00 w budynku szkoły zaczęły gromadzić się dzieci. Najmłodsi przybyli w towarzystwie swoich rodziców. Uroczystą akademię przygotowały z klasami III i IV panie Katarzyna Michniok-Hyła oraz Aleksandra Szromek, a oprawę plastyczną zapewniła p. Bogusława Rudzińska. Na początku uczennice z klasy IV serdecznie powitały wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” , dziewczęta nawiązały do rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniały, że chociaż wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego i cudownym babim latem, nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. Tego dnia o świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. Rozpoczęła się zarazem II wojna światowa. Wszyscy zebrani w sali gimnastycznej zostali poproszeni o upamiętnienie tamtych wydarzeń i ofiar wojny minutą ciszy. Następnie o głos poproszona została Pani Dyrektor Katarzyna Wybrańczyk, która powitała zebranych uczniów i ich rodziców, a także Grono Pedagogiczne. Przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nowych nauczycieli szkoły. Są nimi panie Joanna Niesyto oraz Anna Kubica.
Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny uczniów klasy III oraz IV. W W wesołych piosenkach i zabawnych wierszach pożegnano wakacje i przywitano nowy rok szkolny. Występujący zwrócili uwagę na szkolne wartości: pracowitość, obowiązkowość, uczciwość, koleżeństwo i kulturę osobistą.
Na koniec głos ponownie zabrała Pani Dyrektor, która w sposób szczególny przywitała w gronie uczniów naszej szkoły dzieci z Oddziału „0” oraz klasę I. Najmłodsi przedstawiciele szkolnej braci otrzymali z tej okazji drobne upominki od wychowawczyń. Następnie Pani Dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim darczyńcom, którzy w czasie wakacji pracowali społecznie na rzecz szkoły – odmalowano część klas, zakupiono meble i sprzęt RTV. Poinformowała też, że nadchodzący rok szkolny w SP nr 8 w Rudołtowicach spędzi 109 uczniów. Pani Dyrektor odczytała fragment listu Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcie roku szkolnego. Później złożyła życzenia owocnej pracy oraz współpracy i zrozumienia przez następne 10 miesięcy uczniom, nauczycielom i rodzicom. Po akademii uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami. Już od jutra rozpoczną się lekcje i praca przez kolejne 10 miesięcy, miejmy nadzieję, że przyniesie on wiele sukcesów naszej szkole.Opracowała: Sylwia Kościelny