15 maja 2023 r. w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach odbył się Konkurs Przyrodniczy dla klas II i III „Co rośnie i hasa w naszych pszczyńskich lasach?”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Studzienicach oraz Nadleśnictwo Kobiór. W konkursie wzięło udział 9 drużyn. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III Filip Kawecki oraz Mateusz Wyrobek. Uczniowie mieli do rozwiązania pięć zestawów zadań przyrodniczych. Drużyna z naszej szkoły świetnie się zaprezentowała zajmując III miejsce. Serdecznie gratulujemy! Opr. D. Psik
Wydarzenia
Konkurs Przyrodniczy dla klas II i III „Co rośnie i hasa w naszych pszczyńskich lasach?”.
"Dźwięczna lekcja fizyki".
Na lekcji fizyki klasa VIII wykonywała doświadczenie z użyciem bezprzewodowego czujnika dźwięku oraz tabletu - zakupionych w ramach "Laboratoriów przyszłości".
Młodzież obserwowała oraz wyciągała wnioski jaka jest różnica na wykresie dźwięku na oscyloskopie w przypadku kiedy dźwięk jest głośny i cichy oraz wysoki i niski.
Działania Koła przyrodniczego „Co piszczy w trawie?”
Uczniowie klas IV – VI od września mają okazję brać udział w zajęciach Koła Przyrodniczego, które działa w naszej szkole w ramach współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Dzieci zgłębiają tam tajemnice lasów, łąk i parków wokół swojej miejscowości. Obserwują, badają, ale przede wszystkim świetnie się bawią w kontakcie z przyrodą. Zajęcia przez całą jesień miały charakter terenowy, zimą w związku z pogorszeniem się warunków pogodowych, częściej odbywały się w klasie. Jedną z głównych atrakcji koła była realizacja projektu edukacyjnego “Być jak Ignacy. Zostań ambasadorem nauki”, gdzie pod czujnym okiem Ignacego Łukasiewicza uczniowie odkrywają tajemnice poszczególnych dziedzin nauki i poznają kolejnych polskich naukowców. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik, dzięki któremu młodzi przyrodnicy przyjrzeli się bliżej gwiazdom i innym ciałom niebieskim, poznali treść teorii heliocentrycznej i poznali wiele ciekawostek z dziedziny astronomii. Każde zajęcia koła są okazją do utwierdzenia się w tym, jak bardzo otaczający nas świat jest fascynujący!
Krótka relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=T4q57Odlme4
Informacja o działalności koła: https://popppszczyna.pl/8911-2
Opr.: Elżbieta Konieczny
Tydzień z Profilaktyką '"Różni ale równi".
W ostatnim tygodniu kwietnia w Naszej Szkole obchodziliśmy Tydzień z Profilaktyką pod hasłem "Różni ale równi". W każdej klasie panie pedagog prowadziły zajęcia dotyczące niepełnosprawności. Temat trudny, ale bardzo potrzebny". Uczniowie wspólnie opracowywali pomysły, w jaki sposób możemy pomagać ludziom z niepełnosprawnościami. Na korytarzu ochotnicy mogli przejść po ścieżce sensorycznej. Został zorganizowany konkurs profilaktyczny "Różni ale równi", mający na celu zwrócenie uwagi na odmienności wśród dzieci i młodzieży dotyczących niepełnosprawności, szczególnie tych z którymi obcujemy każdego dnia. Praca konkursowa dotyczyła stworzenia przepisu na danie z cech osobowości oraz zachowań, które są pomocne w zacieraniu różnic i pomaganiu w byciu równymi. Ostatniego dnia Tygodnia z Profilaktyką nauczyciele i pracownicy Szkoły przygotowali słodki kiermasz, którego dochód będzie przeznaczony na zakup nagród w konkursach i akcjach profilaktycznych. Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za aktywny udział w Tygodniu z Profilaktyką." Opr.: D. Piętka
1
Czwórbój lekkoatletyczny
Dnia 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach: czwórboju lekkoatletycznego, które miały miejsce na Stadionie Miejskim w Pszczynie. Chłopcy musieli zmierzyć się w 4 konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 1000m. Rywalizacja między zawodnikami była bardzo zacięta. Wszyscy startujący godnie reprezentowali naszą szkołę. W zawodach brało udział 11 szkół z gminy Pszczyna.
W skład reprezentacji szkoły weszli: Wojciech Bernatek, Igor Bołdys, Mikołaj Krawczyk, Wojciech Krawczyk, Franciszek Staszek.
Serdecznie gratulujemy chłopcom udziału w zawodach! Opr. B. Włoch
"Piknik z książką"
W związku z udziałem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w sobotę 6 maja, zorganizowaliśmy imprezę, której głównymi bohaterami były … książki. Uczniowie w kilkuosobowych zespołach przemieszczali się po szkole i w różnych jej zakamarkach znajdowali przygotowane przez nauczycieli misje i zagadki, które nawiązywały do czytelnictwa. Była również okazja do wykonania własnego arkusza papieru czerpanego, zakładki do książki metodą decoupage, łamanie szyfru “książkowego” oraz mini-kurs kaligrafii. Każda osoba miała okazję również wypożyczyć nowości książkowe zakupione dzięki dofinansowaniu z rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Część piknikowa, ze względu na warunki pogodowe, musiała się niestety odbyć na korytarzu szkolnym. Jednak nie było to przeszkodą do tego, aby rozłożyć na podłodze koce i spędzić miło czas na pogawędkach i jedzeniu smakołyków piknikowych. Opr. Elżbieta Konieczny
30
Wyjazd klas I - III do Multikina
Dnia 20 kwietnia uczniowie klas I – III wyjechali do Multikina w Czechowicach – Dziedzicach na kolejną „Lekcję w kinie”. Celem zajęć było pokazanie dzieciom, czym jest reklama i zwrócenie uwagi w jaki sposób różni się ona od rzeczywistości. Dzieci przekonały się, że nie należy jej traktować dosłownie, być ostrożnym oglądając ją i nie wierzyć we wszystko, co w niej zobaczą. W czasie lekcji uczniowie poznali reklamy, z których można dowiedzieć się czegoś ważnego, czyli np. kampanię społeczną. Następnie wzięli udział w projekcji filmu „Kosmiczna przygoda Alana”. Opowiadał on o przyjaźni, współdziałaniu oraz uczył jak ważne jest szczere i otwarte mówienie o uczuciach. Był to pełen humoru film o wartkiej i wciągającej akcji. Po zakończonej projekcji w dobrym nastroju wróciliśmy do szkoły. Wspólne wyjazdy, to świetna okazja do integracji grup klasowych, nauki kulturalnego zachowania się oraz poprawiania relacji między uczniami. Opr. A.Szromek
4 maja - wycieczka klas 4-6
Uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczycieli udałi się na wycieczkę do Chorzowa i Katowic.
Pierwszym punktem programu były dwugodzinne zajęcia w Planetarium śląskim w Chorzowie. Uczniowie obejrzeli wykład pt.: "Cztery pory roku".
Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Znaleźli odpowiedzi na te i wiele innych pytań podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium. Uczestnicy wyruszyli w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Poszerzyli swą wiedzę o takie zagadnienia jak: orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata, gwiazdy i gwiazdozbiory, model geocentryczny budowy świata a teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, a także ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy) i ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).
Następnie wszyscy przejachali do Katowic, gdzie znajduje się papugarnia Carmen.
Świat papug imponuje barwami, gatunkami i charakterami tych bardzo inteligentnych zwierząt. To ciekawe i jednocześnie bardzo ciekawskie ptaki! Dlatego papugarnia w Katowicach to miejsce warte odwiedzenia – dające wyjątkową możliwość poznania z bliska tych niesamowitych zwierząt. Mieszka w niej ponad 100 ptaków o różnych rozmiarach i kolorach. Każdy z nich ma inny charakter i odmienne upodobania, lecz pomimo różnych temperamentów, łączy ich bardzo przyjazne nastawienie do kontaktu z człowiekiem. Pozowanie do zdjęć, karmienie, wspólna rozrywka – papugi to uwielbiają, dlatego chętnie podfruwały do gości, aby skosztować smakołyków w kubeczku. W czasie wizyty i karmienia można było zrobić sobie wspólne selfie z papugami !
Z pewnością wrażenia z obu miejsc zostaną z uczniami na długo! Opr. S. Kościelny
18