Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiono, byśmy pamiętali jak istotne jest szanowanie języka ojczystego, korzystanie z jego zasobów. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. To symbol tożsamości narodowej, symbol spajający naród. Polscy językoznawcy alarmują, żebyśmy troszczyli się o język – nasze dziedzictwo kulturowe.
W naszej szkole ten dzień przebiegał w miłej i pracowitej atmosferze. Uczniowie klas 4-7 zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego, a następnie wykonywali zadania na platformach Genially oraz Wordwall. W zabawie ,,Tajemnicze słowa’” – do każdej litery alfabetu przyporządkowane było ćwiczenie z nauki o języku, frazeologii lub ortografii. Uczniowie mogli także zabawić się w językowe łamańce i poćwiczyć umiejętność rozpoznawania i poprawiania błędów językowych. Klasa 5 wykonała w grupach plakaty związane z Dniem Języka Ojczystego
Nasi uczniowie chętnie uzupełniali zadania, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć.
Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień.
,,Niechaj narodowie wżdy
postronni znają, iż Polacy
nie gęsi, iż swój język mają’’
Mikołaj Rej
Podążając za myślą naszego poety, będziemy troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form zarówno w mowie, jak i piśmie.
Dbajmy o to, co nasze! Język polski da się lubić! Opr. S. Kościelny