Marcowe święto pań i dziewcząt co roku gości w kalendarzu imprez naszej szkoły. Chłopcy przygotowują niespodzianki dla swoich nauczycielek i koleżanek z klasy. W tym roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchody przybrały także charakter ogólnoszkolny. Podczas apelu chłopcy z klas 1-8 złożyli życzenia z okazji tego święta. Następnie poczęstowali nauczycielki oraz wszystkie dziewczynki w szkole upieczonymi samodzielnie lub z pomocą mam mufinkami. Nad przygotowaniem obchodów czuwały opiekunki SU – panie A. Kalka i E. Danilewicz. Opr. S. Kościelny
Wydarzenia
8 marca – obchody Dnia Kobiet.
6 marca – pokazowa lekcja karate.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazowych lekcjach karate, podczas których poznali historię tej dyscypliny oraz nauczyli się podstawowych zasad. Lekcje przeprowadziła pani Maria Wysogląd, która prowadzi w naszej szkole treningi, na które uczęszcza grupa uczniów z różnych klas.
Sensei Maria Wysogląd (4 dan) jest główną instruktorką w Klubie Sportowym Tsume. W prowadzeniu treningów ma 12-letnie doświadczenie, a wykształcenie zdobyte na kierunku fizjoterapii i w Szkole Doktorskiej AWF Katowice pozwala na prowadzenie zajęć w sposób zróżnicowany i bezpieczny.
Na swoim koncie zawodniczym ma tytuły mistrzyni świata, Europy i Polski. Jest również licencjonowanym sędzią i instruktorem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Opr. S. Kościelny
28 lutego wyjazd do PCKul w Pszczynie.
28 lutego klasy IV-VI udały się do PCKUL na przedstawienie pt. „Mity greckie”. Uczniowie przenieśli się do starożytnej Grecji. W przedstawionej historii poznali plejadę mitycznych bogów, herosów, tytanów. Widowisko bardzo się spodobało i dostarczyło wielu wrażeń. Opr. S. Kościelny
26 lutego wyjazd do PCKul w Pszczynie.
Z okazji otwarcia nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury władze miasta zaprosiły uczniów szkół podstawowych naszej gminy na niecodzienne wydarzenie. Klasy V-VIII udały się na spektakl „Daisy i Hexenmaister, czyli alternatywna historia Pszczyny”. Widowisko w całości zostało przygotowane przez wokalistów studia VoicePless, aktorów Stowarzyszenia "take tam" i tancerzy PCKulu.
W tym muzycznym spektaklu znane piosenki opowiedziały alternatywną historię Pszczyny. Losy mieszkańców dworu, okolicznych wsi i przybyłych do pracy w kopalniach górników, splotły się w wyniku tajemniczej intrygi. Atmosfera grozy przeplatała się z humorem. W musicalu odnaleźć można było nawiązania do lokalnej historii, folkloru oraz popkultury.
Spektakl powstał specjalnie z myślą o inauguracji nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury, a stworzyli go wspólnymi siłami artyści związani z ziemią pszczyńską.
Musical został bardzo pozytywnie przyjęty przez publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Opr. S. Kościelny
20 lutego – wyjazd na lodowisko w Pawłowicach.
Uczniowie z klas VI-VIII udali się w ramach lekcji na lodowisko w Pawłowicach. Ta forma zajęć miała na celu zapoznanie się z zasadami gry w curling oraz poznanie podstaw lub doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach.
Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące. Do gry używa się kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Nasi uczniowie poznali tę ciekawą grę pod okiem trenera i mistrza w tej dyscyplinie – Damiana Hermana.
Zarówno lekcja curlingu, jak i jazdy na łyżwach dostarczyły mnóstwa pozytywnych emocji. Opr. S. Kościelny
Walentynki 2024
Walentynki obchodzimy co roku 14-ego lutego. Nazwa pochodzi od świętego Walentego z Rzymu, biskupa i męczennika chrześcijańskiego. To miłe święto na dobre zadomowiło się wśród szkolnej społeczności. Uczniowie samodzielnie przygotowuja kartki walentynkowe, by sprawić komuś sympatyczną niespodziankę.
Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski przygotował kilka atrakcji.
Jeszcze przed feriami wystawiona została skrzynka na pocztę walentynkową.
W dniu świętego Walentego dziewczyny wyruszyły, aby odwiedzić wszystkie klasy i rozdać niespodzianki – walentynki, serduszkowe lizaki oraz połówki serc. Na przerwie uczniowie mieli za zadanie odnaleźć swoją “drugą połówkę”.
Tego dnia wśród społeczności szkolnej królował kolor czerwony. Opr. A. Kalka
15
Różowa skrzyneczka
Nasza szkołą dołączyła do ogólnopolskiego programu „Różowa skrzyneczka”, który walczy z wykluczeniem. menstruacyjnym. Według badań fundacji 21% dziewcząt opuszcza lekcje z powodu okresu, a 10% nie wychodzi z tego powodu z domu. Właczenie się w akcję zaiinicjowaną przez fundację ma również na celu walkę z tabu menstruacyjnym i pomoc w dostepie do środków higieny oosbistej w przestrzeni publicznej. “Różowa skrzyneczka” funkcjonuje w mysl zasady: “weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”
Różowa skrzyneczka została już zamontowana w pomieszczeniu z toaletami dla dziewcząt, w miejscu, w którym będzie można bez skrępowania i dyskretnie skorzystać z jej zawartości.
Więcej informacji na temat programu znajdziecie Państwo na stronie fundacji
Na zajęciach z edukacji regionalnej w klasie 3
Uczniowie klasy III biorą udział w zajęciach z edukacji regionalnej. Na zajęciach mieli okazję zapoznać się z elementami tradycyjnego stroju pszczyńskiego oraz możliwość przymierzenia niektórych elementów stroju. Dziewczynki przymierzały kieckę, zopaskę, jaklę, a także stare 100-letnie sztofki czyli chusty zakończone frędzlami z nici oraz ciepłe chusty plejdy, które dawniej kobiety używały zimą. Mogły również zobaczyć czepiec i żurok. Chłopcy zakładali kanię (kapelusz), koszulę ze szlajfką, bruclek (kamizelkę) oraz wysokie czarne buty. Zabawa w przebieranie uczniom bardzo się podobała! Opr. D. Psik
5