Działania szkolnej biblioteki
- Akcja „Miś Czytelniś i jego pamiętniczek”
Akcja rozpoczęła się w listopadzie i trwa do tej pory. Miś nie wraca do biblioteki od kilku miesięcy wędruje po domach dzieci gdzie śpi, słucha bajek i zbiera pamiątkowe wpisy do swojego włochatego pamiętniczka. Był już u dzieci z klasy 1,2,3,8, obecnie jest w klasie 4. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i będzie kontynuowana w kolejnych latach. A Miś stanie się nagrodą dla wylosowanego uczestnika zabawy i znajdzie nowy dom.
- Akcja „Narodowe Czytanie” (udział potwierdzony książką i listem od pary prezydenckiej).
- Akcja „Pasowanie na czytelnika” skierowana do dzieci z klasy pierwszej połączona z zabawami, zagadkami, rebusami, krzyżówkami i zadaniami do rozwiązania w ramach zdobywania dostępu do tajemniczych, zamkniętych pudeł skrywających skarby i nagrody ( w tym zakładki do książek, list do rodziców promujący czytelnictwo wśród dzieci, książeczki z projektu „Mała książka wielki człowiek”- start akcji Miś Czytelniś w klasie pierwszej).
- Liczne gazetki wzbogacone o wystawy tematyczne książek i prace plastyczne dzieci (prezentowane na terenie szkoły i w bibliotece szkolnej z okazji różnych świąt np. światowy dzień misia, dzień postaci z bajek (połączony z opracowaniem materiałów przekazanych nauczycielom), dzień niepodległości, światowy dzień praw autorskich, ogólnopolski dzień głośnego czytania, Daisy - księżna pszczyńska, święta bożego narodzenia, dzień babci i dziadka, walentynki i poezja romantyczna, dzień nauki polskiej, patriotyzm, znane polskie postacie, polscy pisarze, polscy nobliści itp.)
Współpraca szkoły z zewnętrznymi instytucjami;
- W trakcie roku szkolnego nawiązano liczne formy współpracy z różnymi instytucjami w tym:
1) z bibliotekami publicznymi
( Biblioteka Publiczna w Górze, w Miedźnej, w Woli, w Woli 2, w Grzawie skąd przywożono książki dla nauczycieli, wypożyczano książki dla dzieci na konkursy szkolne, pozyskiwano liczne książki wycofane z tamtych bibliotek i takie, które oddawali lokalni czytelnicy na półkę ”Przekaż innym swoją książkę” a które wzbogaciły nasz księgozbiór szkolny).
2) z fundacjami promującymi czytanie.
(Akcja; Mała książka wielki człowiek, Ratownicy czytelnictwa, Narodowe czytanie – nasza placówka dostała materiały tematyczne promujące czytelnictwo zarówno w języku polskim, angielskim, jak i ukraińskim oraz książki w tych trzech językach).
3) z autorami książek dla dzieci
(którzy przekazali nam swoje autografy z dedykacjami, które ozdobią naszą bibliotekę oraz swoje książki np. z Olgą Tokarczuk.)
4) z wydawnictwami (które wsparły wymianę naszego księgozbioru).
5) z fundacją „PKP bezpieczny przejazd”
(która zorganizowała prelekcje dotyczącą zachowania i bezpieczeństwa w pociągu oraz na przejazdach kolejowych w klasach 1-4 i dostarczyła dla naszej placówki książki i kolorowanki o omówionej tematyce).
6) nasi uczniowie wzięli udział w badaniu czytelnictwa i emocji towarzyszących im w bibliotece szkolnej
(przeprowadzanych przez Panią doktor Uniwersytetu Śląskiego w ramach pracy badawczej).
Opr. Monika Śmieja